Supergigant

Założony w 2006. NBA, piłka nożna i inne błyskotliwe obserwacje sportowe. Obecnie aktualizowany od wielkiego dzwonu.

Mecz trzydziestolecia

mrpw

1. Nic nie trwa wiecznie. Dzisiaj przegraliśmy pierwszego seta w tym turnieju. Przegraliśmy drugiego. Ale potem wszystko wróciło do normy :-)

2. Niezły horror, co? Kilka dni temu pisaliśmy, że martwimy się jak Polacy będą sobie radzić pod presją. Niepotrzebnie. A przyznajemy uczciwie: po pierwszych dwóch setach i męczarniach Świderskiego, straciliśmy wiarę.

3. Wyglądało to dość prosto - gramy tak jak dotychczas ale Rosjanie są lepsi. Nawet nie popełniamy strasznych błędów. Niby gramy swoje. Ale na Rosjan to nie wystarcza. Serwujemy lżej - bo nie mamy zabijającej zagrywki. Nie funkcjonuje dobrze blok - bo jak ma funkcjonować przy gwoździach Rosjan. Szwankuje przyjęcie - ale jak ma nie szwankować przy piorunującej rosyjskiej zagrywce. I tak od pierwszej piłki meczu. Połtawski na zagrywce i szybkie 4-0. Potem z górki - Rosjanie łatwo dowożą przewagę. Drugi set podobnie - odskakują na 10-6 i łatwą dowożą do końca. NIC nie wskazywało, że to się może zmienić.

4. Kluczowy był set trzeci. Kluczowy - bo Rosjanie powinni i mogli byli go wygrać. Ale poluzowali a - jak się potem okazało - kluczowa była piłka już przy stanie 15-14 dla Polski. Blok Gruszki i dwupunktowa przewaga. Potem graliśmy już punkt za punkt aż do setbola.

5. Polacy wygrali bo byli mocniejsi psychicznie. Nie rozbiły ich dwa pierwsze sety. Rosjanie wręcz przeciwnie - jak im coś nie wyszło, to się zaczynali denerwować, jak się denerwowali, to nie szło im jeszcze bardziej, jak nie szło im jeszcze bardziej, to się jeszcze bardziej denerwowali. I tak to się nam ta spirala nakręcała.

6. Stara Polska nie wygrałaby trzeciego seta. A jeśliby wygrała, toby się zdekoncentrowała i przegrała seta czwartego. A jeśli nawet by doprowadziła do tie-breaka i do stanu 12-8 w tymże tie-breaku - to mając wtedy piłkę w górze - posłałaby ją w aut. Albo w siatkę. Potem by popełniła błąd w przyjęciu. I w rozegraniu. I nadziałaby się na blok. Ale to stara Polska. Witamy w nowej (czwartej?) siatkarskiej Rzeczpospolitej.

7. Lozano nauczył naszych siatkarzy cwaniactwa. Gramy swoje. Nie wpadamy w panikę. Staramy się nie robić błędów, czyhamy na błędy przeciwnika. Fantastycznie się uczymy przeciwników. Z każdą piłką lepiej czytaliśmy dziś zagrania Rosjan - stąd coraz lepszy blok, stąd coraz dokładniejszy odbiór zagrywki, stąd (od pojawienia się na parkiecie Szymańskiego) coraz pewniejszy atak.

8. Rosjanie indywidualnie są lepszymi siatkarzami niż Polacy. Wyżej skaczą, mocniej zagrywają, mocniej walą. Na szczęście siatkówka to gra zespołowa.

9. Niektórzy zastanawiali się czy Lozano we wcześniejszych meczach nie popełnia błędu, nie grając rezerwowymi. Dzisiaj chyba nikt takich wątpliwości nie ma. Może i dotychczasowymi meczami dał rywalom możliwość pełnego rozpracowania Świderskiego. Ale jak powstrzymać Szymańskiego - Rosjanie nie mieli pojęcia.

10. Naprawdę strasznie fajnie było utrzeć nosa tym bufonowatym Rosjanom :-) Dziękujemy i prosimy o jeszcze!

11. Wyjaśniła się też sytuacja w drugiej połówce. O medale zagramy z Brazylią i Bułgarią, które - tak jak my i Serbowie - zagrają jutro o pierwsze miejsce w grupie. Nie ma co kombinować - pokonajmy Serbów - wygrywamy grupę i o finał gramy ze słabszą drużyną z drugiej połówki (pewnie Bułgarią).

12. Siatkarze przebili piłkarzy. Mecz chłopców Beenhakkera z Portugalią był najlepszym występem Polaków o punkty od 1982 roku. Mecz chłopców Lozano z Rosją - już jest porównywany z finałem Olimpiady w Montrealu, w 1976. Bo i przeciwnik, i wynik taki sam. A i radość porównywalna.